
PRED ključni sastanak o 10 milijardi za Hrvatsku, loše vijesti: ‘Neće biti besplatnog novca’
U petak se treba održati vrlo važan sastanak koji bi EU trebao približiti dogovoru o fondu oporavk, i kako se bliži tako se podižu tenzije oko pitanja ukupne visine sredstava koje će se dijeliti iz fonda oporavka, oko omjera donacija, jamstava i kredita te uvjeta pod kojima će se dobivati novac.
Komisija je predložila da fond oporavka ukupno bude težak 750 milijardi dolara, od kojih bi Hrvatskoj trebalo ići oko 10 milijardi. Grupa štedljivih zemalja – Nizozemska, Švedska, Austrija i Danska – inzistiraju na smanjenju fonda, povećanju udjela donacija u odnosu na kredite, a najtvrđi su oko pitanja pod kojim uvjetima bi se trebao dijeliti novac.
Otvoreno je i pitanje nadzora potrošnje odobrene pomoći. Ova žestoka rasprava između sjevera i neuspješnog juga u središte pažnje postavila je nizozemskog premijera Marka Ruttea. On se, naime, pokazao kao neformalni lider skupine štedljivih sjevernih zemalja. Rutte je pak zauzeo poziciju iz koje je jasno kako neće zauvijek pokušavati blokirati europski fond oporavka, ali je počeo uvjetovati odobravanje sredstava uvođenjem prava nacionalnog veta za financijsku pomoć. Drugim riječima, nacionalni veto na kojem inzistira Rutte određen je kao cijena financiranja oporavka južnih zemalja. Problem je u tome što je zemljama kojima je pomoć najviše potrebna, poput Italije i Španjolske, neprihvatljivo da o njihovom financiranju iz fonda oporavka odluku donosi nizozemski parlament.