
NUDE LI AMERIKANCI STVARNO HRVATSKOJ F-16 PO TOJ CIJENI? Evo koliko navodno traže za njih!
Hrvatska je prije desetak dana dobila četiri ponude za borbene avione. Ponude su dale Švedska, SAD, Izrael i Francuska. Kako neslužbeno saznaje Jutarnji list, Hrvatska je od ponuditelja zatražila ponude za osam i 12 aviona. To je na tragu najava bivšeg ministra obrane Damira Krstičevića, koji je govorio kako bi Hrvatska mogla s Amerikancima za početak dogovoriti nabavku šest, a kasnije i kupnju još toliko novih aviona. Zahtjev za osam aviona potaknut je prije svega ekonomskim motivima i nije neuobičajen model nabavke.
Bugarska je u veljači s američkom tvrtkom Lockheed Martin sklopila ugovor o kupnji osam aviona F-16, blok 70/72 težak 1,256 milijardi dolara. Ako su informacije Jutarnjeg točne, onda se avioni Hrvatskoj nude po kudikamo povoljnijoj cijeni.
Prema neslužbenim informacijama, za razliku od prošlog natječaja, ovaj put je Amerika iznimno zainteresirana da Hrvatskoj proda avion F-16 te će učiniti sve da Hrvatska, kao važan strateški partner, ima taj avion. Koliku cijenu je ponudila u svojoj ponudi zasad nije poznato. No sugovornici Jutarnjeg tvrde kako su tijekom ove godine vođeni intenzivni razgovori s američkim predstavnicima, tijekom kojih se razgovaralo i o konkretnim iznosima moguće ponude.
Tri godine
Tako je početkom godine u Zagrebu bio Charles Hooper, tadašnji ravnatelj američke Agencije za obrambenu sigurnosnu suradnju (DSCA). Prema riječima sugovornika, on je tada hrvatskim predstavnicima kazao kako bi SAD Hrvatskoj mogao ponuditi šest novih F-16, block 70/72, koji bi bili isporučeni u roku tri godine, a cijena bi im bila oko 700 milijuna dolara. U to bi bilo uključeno i školovanje pilota i tehničara, logistika, rezervni dijelovi.
Kad bi se ta cijena za 6 aviona analogijski primjenila na 12 aviona cijena bi iznosila 1,4 milijarde, a za 8 oko 930 milijuna dolara. Hooper je tada Hrvatskoj ponudio i rabljene grčke F-16, block 30/32. U jednoj ponudi oni bi bili modernizirani na blok 70/72, što bi koštalo oko 600 milijuna dolara, a bez dizanja na tu razinu, oko 500 milijuna dolara. No Hrvatska je grčku opciju odbila, uz argument da nas zanima najmanje razina block 50/52. Prema informacijama Jutarnjeg, u travnju ove godine načelnik Glavnog stožera i supredsjedatelj vladinog Povjerenstva za odabir aviona admiral Robert Hranj u Bruxellesu se sastao s predstavnicima američke tvrtke Lockheed Martin.