Ima tu crvene i bijele djeteline, inkarnatke, lani je bilo i facelije, heljde, suncokreta. Prava cvjetna oaza usred konvencionalno zasijalnih ratarskih kutlura. Ovdje na površinama obitelji Dukić konkretno – između parcela kukuruza.
Oranične površine teško su narušene intenzivnom obradom. Dodamo li tomu i sve vidljivije klimatske promjene – o okolišu valja voditi itekako računa. Cvjetne ili travne trake u koje se siju isključivo različite vrste trava, naročito su pogodne za velike parcele pod intenzivnim ratarskim kulturama. Na žalost, interes je u nas gotovo nikakav. Službeno – u Hrvatskoj je pod ovakvim trakama jedva tri hektara prijavljene površine. Za svoje dvije cvjetne trake koje se protežu na nešto više od jednog hektara ova će obitelj dobiti više od 985 eura potpore.
– IAKS mjera, koja je ovdje zasijana, potiče se iz EU fonodva, programa Ruralnog razvoja, ali se dio potiče i iz našeg nacionalnog proračuna. Cilj je sačuvati okoliš jer znamo da naša poljoprivredna proizvodnja intenzivno utječe na okoliš i cilj je vratitit biološku raznolikost koju smo intenzivnom poljoprivredom donekle promijenili – naglasila je Tatjana Međimurec iz Ministarstva poljoprivrede.
Trake se kose dvaput na godinu. U srpnju te nakon cvatnje, u rujnu i listopadu. Idealna su hrana za stoku. Uz to čuvaju organsku tvar u tlu, sprečavaju eroziju, vraćaju korisne, a zadržavaju štetne kukce. Pa je dobrobit za proizvodnu kulturu višestruka. Izborazba za poljoprivrednike koji koriste ovu mjeru obvezna je svake godine, a u sustavu mjere kaže pravilnik, moraju ostati pet godina, piše HRT.